Сторінки
direction="right"
пʼятниця, 28 січня 2022 р.
Історія подвигу
Історія подвигу
На Аскольдовій Могилі
Український цвіт —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
П.Тичина
Своє право бути вільною, незалежною державою українці відстоювали впродовж багатьох століть. 104 роки назад, 29 січня 1918 року, у нерівний бій з чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії вступив нечисленний загін із юних оборонців української державності. Ці події назавжди вкарбувалися в пам’ять поколінь українців як Бій під Крутами. Тоді курсанти, студенти та гімназисти виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога, що дало змогу нашій делегації укласти Берестейський мирний договір, який пізніше врятував молоду українську державність. Утім, під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені. Вшановуючи пам’ять захисників Української Народної Республіки, що власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, щороку 29 січня ми відзначаємо День пам’яті Героїв Крут.
Герої Крут– відважні патріоти, завдяки яким таки постала наша незалежність. На жаль, сьогодні ми знову змушені боронити свою державу від посягань того ж агресора. Знову, як і сотню років назад, гинуть кращі сини України. Серед них і наші земляки Олександр Сирота і Роман Гульченко, які мужньо поклали своє життя на захист Батьківщини.
27 січня виповнюється 190 років від дня народження Льюїса Керролла (Чарлз Лютвідж Доджсон) (1832-1898) – англійського письменника-казкаря, автора всесвітньо відомого твору «Пригоди Аліси в Країні Чудес». Книги Керролла – це казка, переплетена з реальністю, це світ вигадки і гротеску. Подорож Аліси - це шлях, по якому вільно ковзає фантазія людини, вільної від тягот «дорослого» життя, тому персонажі, що зустрічаються на шляху, і пригоди, пережиті Алісою, так близькі дітям. Чудовий світ Льюїса Керролла майже сто п’ятдесят років зачаровує і дорослих, і дітей. Дивовижні, найзагадковіші у світі казки про пригоди дівчинки Аліси в Країні Див і в Задзеркаллі ввібрали все розмаїття талантів і вподобань письменника, щедро обдарованого природою. В них втілилися і любов до світу дитинства, і багата уява, і пристрасть до фокусів, і досвід фотографа, і знання математики… В історіях про Алісу поєдналися філософія, казка, гумор, гра та фантастика.
пʼятниця, 21 січня 2022 р.
Від синього Дону до сивих Карпат одна нероздільна родина.
День Соборності України – свято, яке відзначають щороку 22 січня у день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Акт Злуки вирішили приурочити до першої річниці проголошення IV Універсалу – 22 січня 1919 року.Воно запроваджене Указом Президента України від 21 січня 1999 року та покликане засвідчити консолідацію та незламність Українського народу, єдність громадян України, які проживають у різних її регіонах.
Акт Злуки історично опирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної єдності, свідченням їхнього самоусвідомлення, важливою віхою процесу становлення політичної нації.
середа, 19 січня 2022 р.
Алан Олександр Мілн – англійський дитячий письменник, поет, казкар. Книга «Віні-Пух і всі,всі,всі…», написана в 1926р. тільки тому, що її автор зберіг у своїй душі дитинство і присвячена вона єдиному сину Крістоферу Робіну.Книга переведена на 12 мов, і є однією із найулюбленіших дитячих книг. Герой твору – добродушний і доброзичливий ведмедик, став другом багатьох дітей та дорослих. Він вчить кожне покоління доброти, сміливості, милосердю. В міський бібліотеці для дітей оформлено виставку однієї книги «Вінні-Пух і всі,всі,всі…» до 140 річчя з дня народження Алана Олександра Мілна. Тож запрошуємо користувачів бібліотеки прочитати цю книгу, яка користується популярністю в усьому світі.
вівторок, 18 січня 2022 р.
Всесвітній день Сніговика.
В багатьох країнах 18 січня святкують Всесвітній день Сніговика. Така чудова ідея прийшла в голову німецькому колекціонеру Корнеліусу Гретцу, який ще будучи юнаком, почав збирати зображення сніговиків. У 2008 році він увійшов зі своєю колекцією в книгу рекордів Гіннеса! У нього більше трьох тисяч експонатів! І все це – Сніговики. Сніговик – один з найулюбленіших символів зимових свят та розваг. І хоч цьогорічна зима не дуже тішить нас своїм білим сніжком, та варто лише докласти трішки творчості та зусиль і ви зможете створити цих кумедних та милих героїв своїми руками. Саме так ми і зробили в міській бібліотеці для дітей, влаштувавши святковий майстер-клас «Веселі Сніговички». Після кропіткої роботи кожен зміг понести додому свого неповторного Сніговичка, усміхненого та закутаного в теплий шарф.
четвер, 13 січня 2022 р.
13 січня ми святкуємо Меланки, а 14 січня – Василя. У народі ці свята об’єдналися, і тепер ми маємо Щедрий вечір, або старий Новий рік.
У цей день, за традицією, хлопці й дівчата ходили від хати до хати, щедруючи – бажаючи господарям щедрого вечора, доброго здоров’я та добробуту у новому році. Щедрування супроводжувалось магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Величальних обрядових новорічних пісень — щедрівок, співали окремо господарю, господині, хлопцю, дівчині, усій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі, пародійні. Щедрували також групами: «Меланка», «Василь» та «Ряджені».
Як і колядки, щедрівки беруть свій початок дуже давно, містять у собі біблійні сюжети та оспівують господаря і всю його родину. Та, на відміну від колядок, у щедрівках можемо побачити ластівок, жито, посіви – символи того, як Новий Рік зустрічається з весною.
Здається я писав завжди
В читальному залі міської бібліотеки для дітей представлено книжкову виставку «Здається я писав завжди», присвячену 85-й річниці від дня народження Євгена Гуцала – талановитого майстра слова, українського письменника-шістдесятника, поета, прозаїка, новеліста і публіциста, лауреата Державної премії України імені Т. Г. Шевченка, літературної премії імені Юрія Яновського. Його твори перекладені багатьма мовами світу.
Плідний вінницький літератор Євген Гуцало ввійшов до плеяди українських письменників-шістдесятників. Він – автор лірико-психологічної повісті «Дівчата на виданні», дилогії «Сільські вчителі» та «Шкільний хліб».
Поважну частку творчого доробку письменника складають твори для дітей «Олень Август», «З горіха зерня», «Дениско», «Саййора», «Пролетіли коні». Євген Гуцало є автором поетичних книг «Письмо землі», «Час і простір», «Живемо на юрі», «Напередодні нинішнього дня».
За віру в людей, за любов до людей, за душевність вдумливий читач цінує творчість Євгена Гуцала, адже його твори змушують замислитись над життям, над його таємницями та над одвічними чарами його таланту.
середа, 12 січня 2022 р.
#все_книжково #дякуємоУІК
Чарлз Діккенс. Різдвяна пісня в прозі: святвечірнє оповідання з привидами.
У святкові дні, особливо у Святвечір, трапляються дива. Так жорстокий і скупий старикан Скрудж зустрічає трьох Духів, які показують йому, його минуле, теперішнє, а також можливе майбутнє життя, якщо він не схаменеться й не опам'ятається від жадоби збагачення, якою просякнутий кожен його подих...
понеділок, 10 січня 2022 р.
Книги, як і одяг, повинні бути «на виріст»– в усякому разі, книги повинні відповідати зростанню.
За 81 рік свого життя Джон Рональд Ройл Толкін пройшов величезний шлях від хлопчика, що виріс в бідності до класика світової літератури ХХ столiття, видатного англійського письменника. Вiн філолог-медієвіст та один із фундаторів жанрового різновиду фантастики — фентезі, всесвітню славу якому приніс роман-трилогiя «Володар перснів», що увiйшов в число найбільш читаних книг світу.
Твори Толкіна вперше стали з'являтися в Україні в середині 1970-х. Сьогодні число українських шанувальників його творчості не поступається кількістю прихильників толкінівского світу в інших країнах. На світові екрани вийшли кінохіти «Братство кільця» і «Дві твердині» режисера Пітера Джексона (зняті в Новій Зеландії), а серед молодих і зовсім юних піднялася нова хвиля уваги до роману «Володар кілець». Остання казка, яку написав Толкін в 1965 році, називається «Коваль з Великого Вуттона».
Багато авторів писали твори в жанрі «фентезі» і до Толкіна, однак через велику популярність і сильний вплив на жанр саме Толкіна називають «батьком» сучасної фентезі-літератури, маючи на увазі, головним чином, «високе фентезі» .
Миколай вночі мандрує, сном і казкою чарує!
День святого Миколая – одне з найулюбленіших дитячих свят, з яким пов’язані дитячі мрії та сподівання, яке дітлахи чекають не менше ніж Новий рік .За українським звичаєм і традиціями, Миколай приходить до дітей з подарунками та солодощами вночі з 18 на 19 грудня.
Щоб розширити знання про життя святого Миколая та на його прикладі виховувати у дітей доброту, чуйність, гуманність та милосердя, у міській бібліотеці для дітей відкрита виставка «Миколай іде-Різдво веде» .
Книги, представлені на виставці, ознайомлять дітей з легендами та переказами в яких розповідається про Миколая, історію його дитинства та життя.
Існує також загадкове повір'я: якщо в переддень чарівного свята загадати заповітне бажання, то Святий Миколай його обов'язково виконає. Діти, які вже вміють писати, в листах просять покровителя виконати свої мрії. Саме доброта і віра в чудо здатна зберігати все найдорожче в людських серцях.
Всеукраїнський тиждень права
В Україні щороку, починаючи з 2008, проводиться Всеукраїнський тиждень права з нагоди річниці прийняття Загальної декларації прав людини.
Головні завдання Тижня – показати важливість правової освіти українців, виховувати в них повагу до закону та прав людини, залучити до участі в цікавих правових заходах.
Всеукраїнський тиждень права проводиться щороку в тиждень, що включає
В рамках Всеукраїнського тижня права в міській бібліотеці для дітей проведено цикл заходів: Віртуальна подорож по статтям Конфенції «Твої права від А до Я», правові хвилинки «Подорож країнами Закону,Права, Моралі» .
Читачам було цікаво і корисно дізнатися про свої права, обов’язки та відповідальність згідно чинного законодавства України та Декларації ООН про права дитини, адже дуже часто наші повсякденні вчинки мають правові наслідки.
Що ти знаєш про СНІД?
1 грудня світ відзначає день боротьби з СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми. За останні роки розповсюдження ВІЛ-інфекції серед підлітків та молоді набуло характеру епідемії.
Безумовно, СНІД – це трагедія для всієї людської спільноти. У суспільстві ми повинні з особливим співчуттям і підтримкою ставитися до людей з ВІЛ, адже найчастіше вони відчувають себе самотніми у боротьбі зі страшною недугою.
Сьогодні вже немає людини, яка б не чула про ВІЛ, СНІД. Багато людей в Україні вважають себе обізнаними з цього питання. Проте більшість молодих людей вважають, що ця проблема – це щось далеке, що вона їх не стосується і не буде стосуватися в майбутньому. Факти доводять протилежне – кожного року фіксують все більше випадків захворювань на СНІД.
Незважаючи на успіхи медицини, ВІЛ/СНІД все ще залишається невиліковною хворобою.
День боротьби зі СНІДом проголошено Всесвітньою організацією охорони здоров'я та вперше відзначено 1 грудня 1988 року. З того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно.
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди з вірусом імунодефіциту можуть жити звичайним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо вчасно вживати ліки. Якщо ВІЛ-інфекція діагностується вчасно, відразу розпочинається АРТ і надається необхідне лікування пацієнту, а відтак людині гарантується якісне та повноцінне життя.
Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це важлива нагода для підняття поінформованості молоді, широких верств населення про проблеми ВІЛ/СНІДу, проблеми людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, звільнення від наркотичної та алкогольної залежності.
Голодомор 1932 - 1933р.р.
У четверту суботу листопада в Україні вшановують пам'ять мільйонів жертв голодоморів, які відбулись в Україні у XX столітті. Наймасштабніший з них був у 1932-1933 роках.
На думку більшості істориків, причиною голоду 1932-33 років стала примусова і репресивна для селян політика хлібозаготівлі, яку провадила комуністична влада.
Від голоду в Україні, відомого як Голодомор, померли щонайменше 3,9 мільйона людей. Кількість жертв у всьому СРСР оцінюють у близько сім мільйонів.
2006 року Верховна Рада офіційно визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу.
Голод… Це страшне слово повертає нас у далекі 1932 – 1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.
До Дня пам’яті жертв голодомору в Татарбунарській міській бібліотеці для дітей відкрито виставку-реквієм «Запали свою свічку пам’яті».
День гідності та свободи
21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках. Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.
День гідності та свободи почали відзначати з 2014 року – в річницю початку Євромайдану. Свято з'явилось «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.
З нагоди Дня Гідності та Свободи, в нашій бібліотеці розгорнуто тематичну книжкову виставку «З вірою в серці».
Радіо - диктант
9 листопада за православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі.
Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця починається писемна українська мова. Його перу належать такі відомі роботи: "Повість временних літ", "Житіє святих князів Бориса і Гліба", "Житіє Феодосія Печерського".
У День писемності та мови традиційно щороку проводиться радіодиктант національної єдності. Таку акцію започаткували понад 20 років тому. Всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту, щоб з'ясувати, чи добре знають українську мову та навіть отримати призи.
Ми теж прийняли участь в радіо диктанті!
9 листопада свято української мови та писемності, день, коли у нас є нагода вклонитися Слову в його красі та виразності, влучності та розмаїтті. Мова, душа нації, як величний Дніпро, увібрала крапельки, струмочки, потічки слів, приказок, думок, текстів, живого спілкування. Державність мови є універсальною формою об’єднання людей в одне ціле, в одну націю, це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку держави.
А що ми знаємо про мову?
А Мова – живий Океан, Мова – це сам Бог, що Словом споконвіку творить вічно живий і вічно змінний Всесвіт. Може треба відчути, чим слово є в мені, - в моєму серці щодня, щохвилини. Коли я вранці пробуджуюсь і чую мамин голос. Що в ньому найважливіше? Чи тільки зміст того, що вона повідомляє, чи найперша ласка і любов, якими вона огортає тебе у кожному слові? Коли ти зустрічаєш вранці людей і кажеш їм від щирого серця: «Доброго ранку!», або «Привіт!» - чи тільки ввічливість підказує тобі це привітання? Коли ти ніжно говориш комусь: «Я тебе люблю…», - чи все ти знаєш про любов? Але твоє серце наповнене світлом, - і ти вкладаєш його у ці три чарівні слова: «Я тебе люблю…» Навіть маленька дитина, яка ще не вміє говорити, радісно змахує рученятами і посміхається, коли чує ці слова…
Разом з письменницею Марією Чумарною та її книжкою «Королівство мови» спробуємо відчути живу душу Мови. Адже в Мові озивається наша з вами Душа. Недарма кажуть: «Мова - душа народу». Як і коли в людини пробуджується її душа – Мова? Де ховається «насінинка», з якої у свідомості людини виросте дерево мови? Чи справді дитина «вивчає» мову – чи вона записана у ній генетично? Як мова творить духовний, емоційний, фізичний світ людини? Що станеться з людиною, коли її позбавити Мови? Яка відмінність між простим спілкуванням – і передачею почуттів від серця до серця? Яка відмінність між усним і писемним мовленням?
Цю мандрівку почнемо зі світу дитинства – з того порогу, який переступає дитяча свідомість, поступово розкриваєчи в собі таємниці слова.
#все_книжково #дякуємоУІК
Вічна Пам'ять світлій Людині!
31 жовтня на 85-му році життя після важкої хвороби помер український письменник, лауреат Шевченківської премії, автор пригодницьких повістей для дітей та підлітків Володимир Рутківський.
Володимир Григорович мешкав в Одесі й до останніх днів життя писав твори для дітей та опікувався долею Корнейчуковської премії. Мріяв «українізувати» дитячих письменників Одеси й сумлінно з цим працював.
Народився 18 квітня 1937 року на Черкащині. Навчався в Одеському політехнічному інституті. Друкуватися почав 1959 року. Працював на Одеському суперфосфатному заводі, відтак подався в журналістику. Закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. Максима Горького.
У літературі дебютував як поет (у доробку Володимира Рутківського сім поетичних збірок). Утім, письменницьку славу й любов читачів принесли твори для дітей та юнацтва – повісті «Аннушка» (українське видання – «Ганнуся», 2012), «Гості на мітлі», «Бухтик з тихого затону», «Канікули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга баби-Яги»; повість-легенда «Сторожова застава» (нагадаємо, на початку 2021 року у вільному доступі з’явився фільм «Сторожова застава», знятий за повістю Рутківського), книга нарисів «Земля майстрів», п’єса-казка «Прибульці», книга про німецьку окупацію під час Другої світової війни «Потерчата».
Довгий час твори Володимира Рутківського були недоступні українському читачеві. За радянських часів письменника не раз звинувачували в українському націоналізмі; в Україні відмовлялися видавати його твори, проте перекладені російською приймали до друку у видавництвах Москви. В Україні Рутківський став відомий уже за незалежності. Визнання читачів йому принесла пригодницька трилогія про джур козака Швайки, що побачила світ у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» впродовж 2007–2010 років. Саме за неї письменник у 2012 році отримав Шевченківську премію.
Лауреат численних літературних нагород, у тому числі премій імені Лесі Українки, Миколи Трублаїні, Віктора Близнеця, рейтингу «ЛітАкцент року 2009» (за другу книжку з трилогії «Джури-характерники»), літературної премії «Книга року BBC 2011» (за історичну дилогію «Сині води»), а також Національної премії України імені Тараса Шевченка (2012).
Гарбузова ніч
Наближається страшно веселе і атмосферне свято - Хеловін. Дедалі популярнішою серед українців стає традиція святкування Хеловіну. Саме у ці чарівні, жовтневі дні у більшості країн світу усі люди готуються до свята. Святкування Хеловіну припадає на ніч 31 жовтня. Одним з основних атрибутів свята «Хеловін» є гарбуз із запаленою свічкою. Гарбуз символізує кінець збору врожаю,вирізана страшна маска з гарбуза- злого духа,а свічка горить всередині відлякує нечисту силу .Раніше люди вірили,що вирізані в гарбузі страшні фізіономії відлякують злих духів. Хеловін особливо полюбляє молодь і дітлахи ,тому наша бібліотека створила куточок під назвою «Щасливого Хеловіна». В затишному куточку читачі можуть створити павучка або листівку, почитати казки і розповісти "страшилку".
14 жовтня - День Покрови Пресвятої Богородиці
14 жовтня багате на свята. Разом з Днем Покрови Пресвятої Богородиці, українського козацтва наша країна відзначає і досить молоде державне свято – День захисника України. Саме цього дня вшановується мужність та героїзм захисників, віддається шана військовим традиціям українського народу.
"Де козак - там і слава" - таку назву має книжкова виставка, яка розгорнута в нашій бібліотеці, на якій представлені література з історії України, матеріали наукових публікації з історії та сьогодення українських військових традицій, історії життя захисників, які відстоюють незалежність і територіальну цілісність країни, боронять мирне життя українського народу. Матеріали виставки несуть в собі найцікавішу інформацію про українське козацтво минулих часів та козаків сьогодення: їхні прагнення, ідеї, почуття патріотизму.
Історія створення книг
І знову бібліотечний урок на тему "Історія створення книг". Ми зустрілися у стінах нашої бібліотеки з учнями 5 - А класу КЗ "ЗЗСО "Школа - гімназія". Діти дізналися про книгу, як історичну пам'ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування в Україні.
Українському інституту книги дякуємо за нові надходження!!! #все_книжково #дякуємоУІК
Підписатися на:
Дописи (Atom)